Aglaonema roślina domowa

Aglaonema jak pielęgnować ją w domu?

Aglaonema to łatwa w uprawie efektowna roślina do każdego wnętrza. Może ona osiągnąć wysokość do 120 cm – w zależności od odmiany, a tych jest około 23.

Naturalnie pochodzi ona z lasów tropikalnych, gdzie rośnie na dole lasu, w mało intensywnym rozproszonym świetle. Dlatego też należy w domu wybrać jej takie miejsce, gdzie światło będzie rozproszone a nie intensywne. Roślina lubi także ciepło. Bardzo dobrze czuje się w temperaturze nawet do 27 st, jednocześnie nie można jej umieszczać w pełnym słońcu – gdyż może to skutkować poparzeniem liści. Jeżeli zaś postawimy ją w ciemnym pomieszczeniu – liście będą się źle wybarwiać.

Aglanomea nie lubi też nadmiaru wody, chociaż preferuje wilgotne podłoże. Wodę z podstawka należy usunąć po podlaniu, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a co za tym idzie do uszkodzenia rośliny. Roślina ta, jako, że pochodzi z tropików bardzo lubi wilgotne otoczenie, nawet do 60% – wtedy intensywnie się rozwija. Jednak w domu, gdy jest to trudne do osiągnięcia warto pamiętać by nie stała koło kaloryfera, bo może ją to przesuszać.

Roślinę przesadzamy gdy widzimy iż korzenie widocznie wystają z doniczki. Wtedy wybieramy przepuszczalne podłoże i doniczkę odrobinę większą. Możemy ja wtedy również rozmnożyć przez podział liści.

Jest to roślina dość odporna na szkodniki, jednak zbyt duże przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni bądź wystąpienia grzyba na liściach.

Uwaga! Roślina trująca dla dzieci i zwierząt. Przy pielęgnacji czy przesadzaniu powinno się używać rękawiczek a potem dokładnie umyć ręce.

, , ,