Calathea Zebrina to efektowna roślina domowa.

Jak pielęgnować Calathea Zebrina?

Calathea zebrina, to roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Rośnie ona na obszarach od Kolumbii aż po Brazylię.

W Europie hoduje się ją w domu, w doniczkach ze względu na wyjątkowe i bardzo dekoracyjne liście. Liście są zielone, a na nich odznaczają się ciemne paski. Paski te przypominają paski zebry – stąd nazwa. Do tego brzegi liści charakteryzują dekoracyjne nacięcia, które również są bardzo atrakcyjnie wizualnie.

Calathea zebrina posiada właściwości oczyszczania powietrza, usuwa ona toksyny i zanieczyszczenia. Dlatego sprawdzi się w domu gdzie są alergicy bądź astmatycy.

Ta piękna i efektowna roślina ma dość duże wymagania i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Stanowisko: roślina powinna być umieszczona w rozproszonym świetle, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do słońca. Światło nie powinno być bardzo mocne.

Podłoże: calethea wymaga lekkiego dobrze drenującego podłoża, które zachowa wilgoć, ale nie będzie skłonne do zatrzymywania wody, by korzenie gniły.

Podlewanie: roślina wymaga regularnej wilgotności i podlewania, ale nie lubi nadmiaru wody. Z jednej strony roślina nie lubi zarówno przesuszenia jak i zalewania. Woda do podlewana powinna być czysta, nie zanieczyszczona a przy tym miękka.

Zraszanie: jako, ze roślina pochodzi z lasów tropikalnych najlepiej czuje się w wilgotnym powietrzu. Warto zatem regularnie ją zraszać.

Temperatura: roślina najlepiej rośnie w temperaturze 19-23 st C, dlatego należy zapewnić jej ciepłe miejsce.

Szkodniki: niestety roślina często pada atakiem szkodników m.in. mszyc, przędziorków lub czerwców. Dlatego też powinna być regularnie kontrolowana i sprawdzana. Jeżeli pojawią się na niej szkodniki, trzeba zastosować środki dostępne w centrach czy sklepach ogrodniczych.

, ,