Gwiazda betlejemska

Poinsencja – gwiazda betlejemska – ozdoba każdego grudniowego domu.

Poinsecja, zwana popularnie w Polsce gwiazdą betlejemską lub wilczomleczem pięknym, należy do ogromnej rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae), liczącej około 2 tys. Gatunków. Pochodzi ona z Meksyku, a swoją nazwę uzyskała dzięki jednemu z ambasadorów USA w Meksyku J.R. Poinsett, któremu roślina tak się spodobała, że przesłał ją do USA.

Jednak w Polsce najczęściej nazywamy roślinę gwiazdą betlejemską, nazwa ta ma związek z czerwonymi liśćmi, które przebarwiają się na wierzchołku rośliny. Najbardziej popularnym kolorem przebarwienia jest kolor czerwony, jednak spotykamy już w Polsce roślinę o liściach białych bądź żółtych.

Jak na prawdziwą meksykankę przystało roślina uwielbia ciepło i nie toleruje mrozu. Jest ona również bardzo wrażliwa na przeciągi. Dlatego decydując się na zakup rośliny od razu z nią udajmy się do domu, a wybierając roślinę w sklepie sięgnijmy po tą, która nie stoi w przewiewie. Przy transporcie poinsecja powinna być dobrze opakowana w papier.

Kiedy roślina trafi do naszego mieszkania zapewnijmy jej ciepłe i jasne stanowisko, jednak nie w bezpośrednim słońcu oraz nie przy kaloryferze. Roślina wymaga także stale wilgotnego torfowego podłoża. W momencie gdy dopuścimy do jej przesuszenia może już ona nie wrócić do poprzedniej kondycji. Jednocześnie zbyt duże podlewanie może przyczynić się do gnicia korzeni czy wystąpienia chorób grzybowych. Pamiętajmy więc o wylewaniu regularnie wody z podstawki po podlaniu.

 

Naturalnym zjawiskiem jest utrata liści pod koniec zimy. W taki sposób roślina informuje nas, że przechodzi w stan spoczynku. Możemy wtedy przyciąć pędy, by roślina wzmocniła się.

Po przycięciu poinsecję umieszczamy na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temp. 12 – 15°C, zaprzestajemy podlewania i nawożenia. Dostęp światła w tym okresie nie ma większego znaczenia.

 

Jeżeli chcemy nadal uprawiać poinsencje w marcu lub kwietniu przesadzamy roślinę do świeżej, żyznej ziemi z dodatkiem granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku. Idealny dla poinsecji odczyn pH gleby wynosi od 5,8 do 6,5. Zazwyczaj wystarczy wymienić ziemię, pozostawiając roślinę w tej samej doniczce, chyba, że zależy nam aby urosła większa. Przesadzoną gwiazdę ustawiamy w miejscu jasnym i ciepłym, o temp. około 20°C. Podlewamy obficie aby pobudzić ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy gdy nowe pędy osiągną długość kilku centymetrów.

Aby na Boże Narodzenie uzyskać ładne zabarwienie liści już od połowy listopada gwiazdę betlejemską należy zakrywać w taki sposób aby przez okres około 4 – 6 tygodni była w kompletnej ciemności przez około 14 godzin na dobę. Możemy przykrywać ją np. kartonem. Jednocześnie warto pamiętać, ze jest to roślina dość trudna w uprawie i nasze zabiegi mogą się nie powieść.

, , ,