Pelargonia na balkonie

Jak przechować pelargonie zimą?

Przechowywanie pelargonii (popularnie nazywanej także geranium) w zimie jest zazwyczaj konieczne, zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie o chłodniejszym klimacie, gdzie temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących przechowywania pelargonii w okresie zimowym:

Przycinanie: Przycięcie pelargonii przed przechowywaniem pomoże zredukować jej rozmiary i pobudzić wzrost nowych pędów po wyjęciu z przechowalni. Przytnij pędy do długości około 15-20 cm.

Oczyszczanie: Usuń suche liście i wszelkie pozostałości organiczne, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób.

Podlewanie: Przed przechowywaniem dobrze podlej pelargonie. Nie podlewaj jej jednak bezpośrednio przed przechowywaniem, aby uniknąć nadmiernego wilgotności.

Przechowywanie w chłodnym miejscu: Pelargonie są wrażliwe na mróz, dlatego przechowuj je w chłodnym, ale niezamarzającym miejscu. Idealna temperatura przechowywania to około 7-10 stopni Celsjusza.

Jasne miejsce: Umieść pelargonie w miejscu o dość jasnym świetle. Jeśli przechowujesz je w piwnicy lub innym miejscu bez dostępu do naturalnego światła, użyj sztucznego oświetlenia.

Okres odpoczynku: Pelargonie przechowywane zimą przechodzą okres odpoczynku, dlatego nie spodziewaj się intensywnego wzrostu. Woda roślinę umiarkowanie, aby utrzymać lekko wilgotny podłoże.

Sprawdzanie rośliny: Okresowo sprawdzaj pelargonie pod kątem chorób, szkodników i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, podjęcie działań zapobiegawczych jest kluczowe.

Wiosenne przygotowania: Wiosną, gdy zagrożenie przymrozków minie, można przesadzić pelargonie z powrotem do ogrodu lub doniczki na zewnątrz.

Przechowując pelargonie zimą zgodnie z powyższymi wskazówkami, zwiększasz szanse na to, że roślina przetrwa okres zimowy i ponownie zakwitnie wiosną.

, ,