Jesienne cięcie z sekatorem w ręce

W przypadku kiedy mamy do przycięcia większe rośliny a grubość ich gałęzi przekracza 25-35 mm warto sięgnąć po teleskopowy sekator dwuręczny.

Sekatory dwuręczne służą przede wszystkim do cięcia konarów i grubych gałęzi gdzie potrzebna jest siła oby rąk.

Istotna jest długość ramion takiego sekatora gdyż podczas cięcia nacisk tworzy dźwignię co przekłada się na siłę cięcia.

Wielu producentów proponuje taki typ sekatora z teleskopowymi – wydłużanymi ramionami – co znacznie ułatwia pracę przy wyższych gałęziach i wzmacnia siłę nacisku podczas cięcia.

W przypadku sekatora dwuręcznego także spotkać możemy ich kilka rodzajów. Najpopularniejsze to kowadełkowe – z jednym górnym ostrzem. Gałąź opiera się na kowadełku a cięcie następuje z góry. Sekatory takie służą do ciecia suchych gałęzi

Sekator nożycowy sprawdzi się przy gałęziach żywych. Jego mechanizm – to dwa ostrza, które podczas cięcia mijają się i przecinają gałąź.

Jak wybrać odpowiedni sekator dwuręczny?

Po pierwsze zadajmy sobie pytanie co będziemy ciąć? Czy tylko uschnięte gałęzie (wtedy sprawdzi się sekator kowadełkowy) czy będziemy przycinać żywe gałęzie (wtedy postawmy na sekator nożycowy).

Następnie zastanówmy się czy potrzebny nam jest sekator o ustalonej długości ramion – czy sprawdzi się sekator teleskopowy, w którym będziemy mogli wydłużyć ramiona przez co dosięgniemy do wyższych partii rośliny

Przeczytajmy również opis narzędzia – z czego jest zrobiony bo gwarantuje to trwałość i wytrzymałość. Na koniec dobierzmy narzędzie do ręki.

Każda firma proponuje swoje rozwiązania uchwytu – gładkie bądź perforowane czy antypoślizgowe. Powleczone tworzywem bądź plastikiem.

Od rodzaju uchwytu zależy czy nasza praca będzie przyjemna i efektywna.

Na zdjęciu m.in sekator gardenMax firmy PLANTA oraz sekator firmy Wolf-Garten

, , ,