Sekator kowadełkowy – niezbędny w ogrodzie

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych. Służy on do przycinania gałązek krzewów czy drzew. Za pomocą sekatora uformujesz krzewy, podetniesz róże czy pozbędziesz się suchych gałązek.

Sekatory różnią się między sobą wyglądem, trwałością a również przeznaczeniem. Sekator KOWADEŁKOWY posiada jedno ostre ostrze. Przecinając gałąź ostrze przechodzi przez nią i „opiera” się na podstawie.

Sekator kowadełkowy służy do przecinania SUCHYCH gałęzi, takie gałęzie są twarde i potrzebują więcej nacisku aby je uciąć. Tego typu sekatora nie należy raczej używać do żywych gałęzi – gdyż taki sekator może je przy ścięciu zmiażdżyć, co może spowodować postrzępienie się brzegu gałęzi a co za tym idzie możliwość wniknięcia do niej choroby.

Podczas wybierania sekatora kowadełkowego warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje. Przede wszystkim rozmiar – dobieramy w zależności od rozmiaru naszej dłoni. Następnie rękojeść – czy preferujesz gładką czy z zagłębieniem na dłoń. A także jakie gałęzie zamierzasz ścinać gdyż sekatory te mają średnicę cięcia od 16 do 30 mm.

, ,