Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie to czas zbiorów ale również miesiąc, w którym rozpoczynamy czas przygotowań do zimy. O ile dni bywają jeszcze ciepłe – noce są już chłodne.

Aby ogród cieszył nas cały rok musimy mu poświęcić czas i energię. Wrześniowe prace ogrodowe pozwolą nam przygotować nasz ogród do zimy.

Wrzesień w ogrodzie kwiatowym to czas kiedy możemy jeszcze cieszyć się kwitnieniem niektórych roślin, a inne dopiero zaczynają kwitnienie. Cały czas kwitną aksamitki, pelargonie, perovskie czy jeżówki. Swoje kwitnienie zaczynają np. rozchodniki.

Jeśli miesiąc jest suchy nadal należy rośliny podlewać by nie uschły. Plewimy także chwasty na rabatach gdyż teraz będą się one obwicie rozsiewać. Usuwając je unikniemy rozsiewania i inwazji chwastów w kolejnym roku.

Możemy równocześnie zastanowić się i zacząć przygotowywać miejsce i podłoże pod wysadzanie cebulek jesiennych – roślin które zakwitną wiosną.

Miłośnicy roślin jesiennych mogą teraz posadzić wrzosy, które cieszą nasze oczy jesiennym kwitnieniem.

Wrzesień to także doskonała okazja aby przesadzać byliny. W trakcie przesadzania możemy byliny podzielić, tak aby każda podzielona roślina miała system korzeniowy. Podział taki i ponowne wysadzenie sprawi, że rośliny rozrosną się i będą obficie kwitnąć w kolejnym roku.

Jeżeli w Twoim ogrodzie zaczęły już opadać liście – trzeba je oczywiście zgrabić i wyrzucić (bądź skompostować). Unikniemy wtedy wielu chorób.

We wrześniu unikamy już nawożenia roślin. Warto również przenieść do domu te rośliny, które zagościły tam tylko na lato. (np. kiedy wystawiliśmy paprocie czy kaktusy na taras – jak ja).

Jeżeli mamy trawnik to nadal musimy poświęcić mu sporo czasu. Kośmy go regularnie co tydzień, wtedy trawa będzie intensywnie rosła i zagęści się. Możemy jeszcze trawnik nawieźć nawozem tzw. jesiennym.

Jeżeli mamy kwietną łąkę także wymaga ona skoszenia.

 

 

, , ,