Sansevieria roślina dla każdego!

Sansevieria  zwana potocznie w Polsce wężownicą lub językiem teściowej to roślina domowa chętnie uprawiana na naszych parapetach ze względu na wytrzymałość, małe wymagania oraz brak chorób.

POCHODZENIE

Większość  gatunków Sansevieria pochodzi z  Afryki równikowej i południowej, jednocześnie można tą roślinę spotkać  w Azji i Półwyspie Arabskim.

NAZWA

Nazwa Sansevieria pochodzi od nazwiska włoskiego księcia Raimondo di Sangro Sanse Sanseviero. Książe jako pierwszy sprowadził ją do Włoch i od tego czasu Sansevieria stała się bardzo popularną rośliną w Europie.

Jest to roślina zaliczana do grupy sukulentów.

Sukulenty, rośliny gruboszowate (łac. succulentus – soczysty) – grupa kserofitów, rośliny, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody wykształcając tkankę wodną służącą do jej gromadzenia oraz szereg dalszych adaptacji w budowie i fizjologii. Występują najczęściej na obszarach pustynnych, jednak spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych, choć rzadko w Australii i w rejonach chłodnych. Dominują wśród nich rośliny dwuliścienne, zwykle rośliny zielne, rzadko drzewa. Wielu przedstawicieli sukulentów uprawia się jako rośliny ozdobne.

DLACZEGO WARTO JĄ MIEĆ W DOMU

W Polsce Sansevierię uprawia się  jako roślinę doniczkową. Obejmuje ona około 70 gatunków – od małych roślin aż po ponad metrowe okazy. Jednak to co charakteryzuje wszystkie gatunki to niesamowita odporność oraz małe wymagania.

Roślina nie musi być często podlewana i nawożona jak również nie ma szczególnych wymagań co do miejsca w którym stoi i nasłonecznienia. Warto jednak ustawić ją w miejscu słonecznym by mogła się rozwijać.

Dodatkowo rośliny te posiadają właściwości oczyszczające powietrze z toksyn. W nocy Sansevieria wydziela dużą ilość tlenu, dlatego świetnie sprawdzi się umieszczenie jej w sypialni.

Popularne gatunki to sansewieria gwinejska – trifasciata, laurentii, cylindryczna, metalica czy black coral.

UWAGA! Roślina trująca!

Więcej o tej roślinie w moim filmie na YouTube Karola w Ogrodzie