Fakty i mity na temat sprzedaży roślin w marketach spożywczych

Doniczkowe rośliny domowe szturmem weszły do marketów spożywczych. Specjalne ekspozycje zachęcające do zakupu tuż przy wejściu, niskie ceny i regularnie wymieniany asortyment oraz cotygodniowa gazetka ze zdjęciami roślin to kilka z wielu powodów dlaczego konsumenci kupują rośliny w marketach.

Zakupy roślin domowych w marketach są coraz popularniejsze. W dzisiejszych czasach, gdy życie staje się coraz bardziej zabiegane i skomplikowane, wiele osób zwraca uwagę na to, jak ważne jest otaczanie się naturalnymi roślinami w swoim otoczeniu. Rośliny doniczkowe nie tylko wyglądają pięknie i dodają uroku naszym wnętrzom, ale również wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Oczyszczają powietrze, regulują wilgotność i poprawiają nastrój.

Jednak, czy zakupy roślin domowych w marketach to dobry wybór? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na jakość roślin oferowanych w marketach. Często są to tanie, popularne gatunki, które są szybko hodowane w warunkach szklarniowych. Takie rośliny mogą być osłabione i wrażliwe na choroby i szkodniki, co może doprowadzić do szybkiego uschnięcia czy zgnicia. Dlatego też, warto dokładnie przyjrzeć się roślinom przed zakupem, wybierając te o silnych, zdrowych łodygach i liściach.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest pielęgnacja roślin po zakupie. Często rośliny w marketach są sprzedawane w małych doniczkach z niewielką ilością podłoża,  a  także często mają korzenie w siateczkach czy w małych pojemniczkach i wymaga to od razu przesadzenia.  Ponadto, warto zapytać sprzedawcę o warunki, w jakich roślina była hodowana i jakie wymagania ma co do wilgotności, oświetlenia i temperatury, aby zapewnić jej jak najlepsze warunki do rozwoju. I tu zaczyna się problem. Dla sprzedawcy z marketu, roślina to tylko kolejny produkt i raczej nie doczekamy się odpowiedzi. Doradca w centrum ogrodniczym bez problemu odpowie na nasze pytania.

Pielęgnacja roślin w marketach także pozostawia wiele do życzenia. Stoją one na ekspozycji przy wejściu gdzie narażone są na częste dotknięcia klientów, zmianę temperatur, przewiew. Kolejnym problemem jest nagminne przelewanie tych roślin przez sprzedawców. Większość roślin po zakupie jest w bardzo mokrym błotnistym podłożu produkcyjnym.

Wiele osób decyduje się na zakup roślin w marketach ze względu na ich niską cenę, jednak trzeba pamiętać, że tania cena może (choć nie zawsze) oznaczać niską jakość. Warto więc zastanowić się, czy oszczędność kilku złotych jest wart ryzyka utraty rośliny w krótkim czasie.

Dlaczego jednak klienci kupują tego typu rośliny?

Rośliny w marketach są popularne wśród różnych grup konsumentów. Część ludzi decyduje się na zakup roślin w marketach ze względu na ich niską cenę i łatwą dostępność. Wiele marketów oferuje rośliny w różnych cenach i rozmiarach, co pozwala na dopasowanie zakupu do swojego budżetu.

Inni klienci cenią sobie wygodę zakupów w marketach, gdzie mogą w jednym miejscu kupić różne artykuły, w tym rośliny. Nie muszą także szukać centrum ogrodniczego, czy planować specjalnej wyprawy po rośliny.

Dla niektórych jest to także sposób na szybkie zyskanie nowej dekoracji dla swojego mieszkania czy ogrodu.

Niektórzy klienci preferują rośliny w marketach ze względu na ich niskie wymagania pielęgnacyjne, co może być istotne dla osób, które nie posiadają zbyt wiele czasu lub doświadczenia w pielęgnacji roślin. To dobry kanał zakupy dla początkujących rośliniarzy. Łatwy dostęp, cena oraz gatunki o niskich wymaganiach skuszą każdego początkującego.

Bardzo dużo szumu medialnego na temat roślin marketowych czynią osoby będące na forach roślinnych czy posiadające konta w mediach społecznościowych.

Na niektórych forach wręcz istnieje system informacyjny na temat gdzie, od kiedy i za ile będzie sprzedawana dana roślina. Szał zakupowy wywołała pewna roślina typu variegata, która znalazła się na półce w Biedronce. Dodam, że jedna roślina na sklep. Roślinoholicy potrafili zjeździć kilka marketów aby kupić tą roślinę kolekcjonerską w bardzo niskiej cenie.

Z drugiej strony, użytkownicy mediów społecznościowych podkreślają, że zakup roślin w marketach może być korzystny dla początkujących ogrodników lub osób, które chcą kupić rośliny w niskiej cenie. Wiele osób też docenia łatwą dostępność roślin w marketach i brak konieczności odwiedzania specjalistycznych centrów ogrodniczych.

Najbardziej popularne rośliny domowe w marketach przez ostatni rok to:

Sukulenty, Senseverie, Monstery, Fikusy, Zamiokulkasy, Epipremnum, Skrzydłokwiaty, draceny, fikusy

Jednakże, wielu konsumentów wyraża obawy co do jakości roślin w marketach. Często narzekają na to, że rośliny te są źle pielęgnowane i mają choroby lub szkodniki.

Konkurencja dla centrów ogrodniczych? Niekoniecznie….

Zakupy roślin domowych w marketach niekoniecznie są konkurencją dla centrów ogrodniczych, ponieważ te dwa rodzaje sklepów mają różne grupy docelowe i oferują różne produkty.

Centra ogrodnicze zwykle skupiają się na specjalistycznych produktach związanych z ogrodnictwem i roślinami, takich jak nasiona, nawozy, sprzęt ogrodniczy, narzędzia, donice, a także na większych i bardziej wyspecjalizowanych roślinach. Takie sklepy oferują również porady i usługi dotyczące projektowania ogrodów, aranżacji przestrzeni zielonych i pielęgnacji roślin.

Z drugiej strony, markety oferują szeroką gamę towarów, w tym artykuły spożywcze, chemię gospodarczą, odzież, artykuły do domu, a także niektóre produkty związane z ogrodnictwem, w tym rośliny doniczkowe. Marketowe rośliny często są tańsze niż te sprzedawane w centrach ogrodniczych, ale zwykle są mniej wyspecjalizowane i mniej zróżnicowane. Są również mniejsze. Na próżno szukać w marketach roślin o dużych rozmiarach.

Opinie właścicieli centrów ogrodniczych na temat roślin z marketów także są zróżnicowane, ale wiele z nich wyraża obawy co do jakości i stanu roślin oferowanych w marketach.

Właściciele centrów ogrodniczych zwykle argumentują, że ich sklepy oferują rośliny o lepszej jakości i w większym wyborze niż markety. Twierdzą, że w ich sklepach rośliny są starannie wyselekcjonowane, hodowane i pielęgnowane przez doświadczonych specjalistów, co gwarantuje ich lepszą jakość i zdrowie.

Właściciele centrów ogrodniczych często zwracają uwagę na to, że klienci kupujący rośliny w marketach często nie otrzymują specjalistycznych porad i nie mają możliwości skonsultowania się z ekspertami, co może prowadzić do błędów przy pielęgnacji roślin.

Markety spożywcze, które wprowadziły doniczkowe rośliny domowe do regularnej sprzedaży to m.in.: Biedronka, Lidl, Dino, Spar, Auchan.

Warto wiedzieć.