Drzewko przynoszące szczęście – grubosz

Drzewko szczęścia/grubosz

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty (Crassula ovata), pochodzi z  Afryki Południowej. Roślina jest  sukulentem z rodziny gruboszowatych (Crassulacaea). W warunkach naturalnych grubosz jest krzewem osiągającym nawet do dwóch metrów wysokości. Jednakże jako roślina domowa dorasta do metra. Jest to roślina długowieczna, rośnie bardzo wolno, tylko o kilka cm rocznie.

W naturze to silnie rozgałęziony krzew, osiągający do 2 m wysokości. W mieszkaniach osiąga rozmiary do 1 m wysokości i pozwala się swobodnie formować. Rośnie bardzo wolno. W ciągu roku wydłuża pędy tylko o kilka centymetrów. Gruby drewniejący pień oraz mięsiste płaskie liście pozwalają gruboszowi magazynować wodę w trudnych afrykańskich warunkach.

WYMAGANIA

W uprawie domowej grubosz wymaga dużo światła słonecznego. W cieniu roślina może chorować i umrzeć. Nie ma problemu by grubosz stał na południowym parapecie, gdyż bezpośrednie słońce nie przeszkadza mu w rozwoju. Roślina dobrze znosi zmiany temperatur pomiędzy dniem i nocą. Podlewamy rzadko ale obficie. Może być przesuszona. Jeżeli liście tracą jędrność i marszczą się – znaczy, że roślina jest przelana. Jednocześnie zbyt rzadkie podlewanie sprawia, że roślina traci liście.

Grubosz preferuje luźne podłoże z drenażem. Odpowiednia dla niego jest mieszanka do kaktusów.

NAWOŻENIE

Drzewko szczęścia nawozimy w okresie wiosenno-letnim co 4-5 tygodni nawozem płynnym. Zimą nie nawozimy by uniknąć chorób grzybowych.

UWAGA! Roślina trująca

 

Rośliny domowe.