Sierpień w ogrodzie

Pomimo, że może nam się wydawać, że sierpień w ogrodzie to czas zbiorów i relaksu – nic bardziej mylnego. W sierpniu czeka nas szereg prac, które wpłyną na dalszy rozwój naszego ogródka. Sierpień to doskonały czas na sadzenie i rozmnażanie wielu roślin. Oto kilka z prac jakie powinniśmy zrobić.

Zbiory owoców

Z drzew i krzewów delikatnie zbieramy owoce. Jeżeli roślina ugina się pod ciężarem owoców warto ją podeprzeć. Zbieramy i niszczymy również opadnięte owoce gdyż mogą być one siedliskiem chorób.

Jakie prace wykonać w sierpniu w sadzie?

Jeżeli mamy drzewa jabłoni – warto je dokładnie oglądnąć i  wyciąć pędy wyrastające pionowo w górę – tzw. „wilki” bo o nich mowa zabierają wodę i substancje odżywcze.

W drugiej połowie sierpnia, po zbiorze owoców, powinniśmy dokładnie sprawdzić  korony drzew wiśni i czereśni. Przycinamy je wg potrzeb.

Co robimy w sierpniu w warzywniku?

W sierpniu możemy się cieszyć warzywniakiem, powinniśmy już mieć pomidory, cukinię, paprykę czy ogórki. Regularnie oglądajmy warzywa, podlewajmy krzaczki oraz odchwaszczajmy je. Warto również sprawdzać ich stan pod kątem szkodników.

Sierpień jest czasem kiedy rozmnażamy i dosadzamy byliny.

Zwłaszcza te, które kwitną wczesną wiosną i latem.

Jakie rośliny dzielimy i rozsadzamy w sierpniu?

Możemy np. rozsadzić piwonie, które się nadmiernie zagęściły.

Jakie rośliny sadzimy w sierpniu?

W sierpniu możemy posadzić bratki dwuletnie niezapominajki, stokrotki  czy malwy. Warto również wysadzić zimowity, które kwitną jesienią oraz np. krokusy czy przebiśniegi.

Pielęgnacja trawnika w sierpniu

W sierpniu o ile pogoda jest słoneczna i nie ma opadów musimy regularnie podlewać trawnik. Najlepiej wieczorami by woda nie wyparowała od razu pod wpływam słońca. Również w miarę potrzeb regularnie kosimy trawnik. Zaczynamy nawozić specjalnymi mieszankami jesiennymi, które nie mają dużej zawartości azotu.

Iglaki w sierpniu

Iglaki cały czas regularnie podlewamy, przestajemy jednak je nawozić gdyż powoli przygotowują się one do stanu spoczynku.

Koniec sierpnia to czas kiedy przycinamy żywopłot z iglaków. Możemy również dosadzić ubytki.