Gailardia – piękna roślina długo kwitnąca

Gailardia inaczej dzianwa to roślina z rodziny astrowatych, która doskonale upiększy każdy ogród.

Gailardie jednoroczne i wieloletnie

Przy wyborze tej rośliny pamiętajmy aby wybrać odpowiednią odmianę. Różnią się one bowiem trwałością, wysokością, terminem kwitnienia oraz budową kwiatów.

Gailardia nadobna osiąga zwykle wysokość 40-60 cm, a większość jej odmian posiada kwiaty półpełne lub pełne. Gatunek w naszym klimacie jest jednoroczny, więc każdego roku trzeba od nowa wysiewać jego nasiona. Rośliny kwitną od wczesnego lata (lipiec) do pierwszych przymrozków. Dlatego nadaje się do donic, na stanowiska gdzie co roku zmieniamy kompozycję.

Trzy pozostałe gatunki, czyli gailardia oścista, wielkokwiatowa i ogrodowa to z kolei krótkowieczne byliny (4-6 letnie), które w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 30 do 80 cm i posiadają duże, często dwubarwne, koszyczkowe, najczęściej pojedyncze kwiaty.

Uprawa gailardii

Gailardie są dość mało wymagające, ale jak każda roślina muszą muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Aby ładnie kwitły i rozwijały się należy je posadzić w słonecznym i ciepłym miejscu ale osłoniętym od wiatru. Roślina ta preferuje glebę żyzną, przepuszczalną i próchniczą.

Gailardie są dość odporne na susze jednocześnie nie lubią przelewania. W cieniu rozwijają się źle i o wiele mniej kwitną.

Co zrobić by roślina długo i pięknie kwitła

Gailardie kwitną zwykle nieprzerwanie przez całe lato, ale kiedy przekwitają, szybko tracą walory ozdobne. Dlatego też kwiaty po przekwitnięciu należy obcinać aby roślina zawiązała kolejne.

Gailardie powinno się też co 3-4 lata dzielić, co pozwala je rozmnożyć i odmłodzić. Decydując się na uprawę odmian wysokich, w czasie kwitnienia warto podpierać ich pędy, gdyż pod ciężarem kwiatów, łodyżki mogą się pokładać, wyginać lub deformować.