Nepeta Faassenii – kocimiętka do zadań specjalnych

Kocimiętka – odmiana Nepeta faassenii, znana również jako kocimiętka Faassena, to jedna z popularnych odmian kocimiętki (Nepeta) uprawianych jako roślina ozdobna. Oto kilka informacji na temat tej rośliny:

Nepeta faassenii to bylina z rodziny Lamiaceae (jasnotowatych), pochodząca głównie z obszarów Europy Środkowej i Południowej. Roślina ma wyprostowane, mocne łodygi, które osiągają zwykle około 30-60 cm wysokości. Charakteryzuje się okrągłymi, lekko ząbkowanymi liśćmi o szarym lub srebrzystym odcieniu, a także kwiatami zebranymi w grona o różnorodnych kolorach, często w odcieniach niebiesko-fioletowych.

Wymagania uprawowe: Nepeta faassenii jest stosunkowo łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie w różnych warunkach klimatycznych. Oto ogólne wymagania dotyczące jej uprawy:

  1. Stanowisko: Preferuje słoneczne lub lekko zacienione miejsca.
  2. Gleba: Roślina ta woli glebę żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną.
  3. Wilgotność: Kocimiętka Faassena toleruje suche okresy, ale regularne podlewanie w czasie upałów jest zalecane.
  4. Podlewanie: Podlewaj umiarkowanie, unikając przelania ziemi.
  5. Nawożenie: Nie wymaga intensywnego nawożenia. Umiarkowane stosowanie nawozów ogólnych w okresie wzrostu może pomóc w uzyskaniu obfitego kwitnienia.
  6. Pielęgnacja: Po przekwitnięciu warto przyciąć kwiatostany, co zachęci roślinę do produkcji nowych kwiatów i poprawi jej wygląd.
  7. Rozmnażanie: Można ją rozmnażać z nasion lub przez podział kęp wiosną lub jesienią.
  8. Choroby i szkodniki: Kocimiętka Faassena jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, ale jak każda roślina, może być atakowana przez niektóre owady lub choroby, zwłaszcza w warunkach nieodpowiedniej pielęgnacji.

Nepeta faassenii jest ceniona nie tylko za swoje atrakcyjne kwiaty, ale także za intensywny aromat, który przyciąga motyle, co dodatkowo wzbogaca ogrodową przestrzeń. Odstrasza ona jednocześnie komary oraz kleszcze więc warto ją posadzić w ogrodzie.

 

 

Rośliny ogrodowe.