Wrzosowisko w ogrodzie? Oczywiście!
Wrzos czy wrzosiec? Oto jest pytanie. Aby nasz ogród cieszył nas pięknym wyglądem także jesienią watro postawić na te dwie rośliny.
Wrzosy i wrzośce w można wykorzystać w ogrodzie tworząc nie tylko efektowne wrzosowiska, ale także rabaty. Obie grupy roślin wyglądają podobnie, przez co często są mylone. Główna różnica polega na wyglądzie liści i odmiennym cyklu życia – wrzosy kwitną pod koniec lata i jesienią, a wrzośce wiosną lub latem.
Aby oba te gatunki dobrze się rozwijały potrzebne jest optymalne stanowisko i podłoże. Rośliny te doskonale rozwijają się na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Optymalne są gleby o odczynie kwaśnym (pH 4,0-5,5). Obie nie znoszą wapnia w glebie – wtedy szybko dochodzi do chorób fizjologicznych. Wrzosy są pod tym względem bardziej kapryśne od wrzośców.
Uprawa wrzosowatych
Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie w terminie od połowy września do połowy października. Aby uzyskać dobry efekt, poszczególne odmiany powinno się sadzić w większych grupach (przynajmniej 10-15 egzemplarzy). Prawidłowa odległość pomiędzy odmianami niskimi wynosi 15-30 cm, a pomiędzy wysokimi 40-50 cm. Wrzosy i wrzośce należy regularnie podlewać (byle nie przesadzić) i sporadycznie – raz na kilka tygodni – dokarmiać nawozami dla roślin kwasolubnym.To znacznie zwiększy wydajność wchłaniania przez korzenie wody i składników pokarmowych. Bardzo ważne, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu, jest usuwanie chwastów i ściółkowanie podłoża. Wrzosy z reguły przycina się wiosną, wrzośce po przekwitnięciu. Przed nadejściem mrozów należy osłonić wrażliwe odmiany np. igliwiem lub liśćmi.
Polecane gatunki i odmiany
W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków wrzosów i wrzośców różniących się wysokością, terminem kwitnienia oraz barwą kwiatów. Warto wybierać je tak, aby stworzyć barwne łany, kwitnące jak najdłużej. Z przodu rabaty lub wrzosowiska sadzi się odmiany niskie, z tyłu wysokie.
Wrzosy kwitnące na biało:
'Alba Praecox’ – odmiana o wys. 30-35 cm, kwitnie od czerwca do sierpnia
'Spring Cream’ – odmiana o wys. 35 cm, kwitnie od sierpnia do września
'Velvet Fascination’ – odmiana o wys. do 50 cm, kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia
Wrzosy kwitnące na purpurowo:
'Red Favorite’ – odmiana o wys. 20 cm, kwitnie w sierpniu i we wrześniu, dobra do pojemników
'Carmen’ – odmiana dorasta do 40 cm wysokości, kwitnie w sierpniu i we wrześniu
'Dark Beauty’ – odmiana dorasta do 30 cm wysokości, kwitnie od połowy sierpnia do października
Wrzosy kwitnące na różowo:
'Arabella’ – odmiana dorasta do 30 cm wysokości, kwitnie od sierpnia do września;
'J. H. Hamilton’ – odmiana dorasta do 25 cm wysokości, kwitnie od sierpnia do końca września
'Peter Sparkes’ – odmiana dorasta do 30 cm wysokości, kwitnie od września do pierwszych dni listopada
Najpopularniejsze ogrodowe gatunki wrzośców:
Wrzosiec bagienny – to roślina naturalnie występująca w Polsce, dobrze przystosowana do klimatu. Osiąga ok. 30 cm wysokości, kwitnie latem na różowo lub biało.
Wrzosiec krwisty – to najbardziej popularny gatunek uprawiany w ogrodach. Wyróżnia go obfite i długie kwitnienie (od wiosny do późnego lata) oraz bogactwo odmian (powyżej 100). Osiąga 20-30 cm wysokości. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana 'Foxhollow’. Oprócz różowych kwiatów jej ozdobą są liście (wiosną mają barwę brązowo-czerwoną – młode przyrosty, latem żółtą, a jesienią i zimą żółtobrązową).
Wrzosiec rozpierzchły – posiada luźniejszy pokrój, dzięki czemu dobrze nadaje się do tworzenia miejsc „dzikich”. W porównaniu z wcześniej opisanymi gatunkami kwitnie jednak mniej obficie. Kwiaty są białe lub jasnoróżowe.
Wrzosiec popielaty – ma zwarty, gęsty pokrój. Kwitnie od czerwca do końca września, niezbyt obficie.
fot: AdobeStock