Mrówki w domu i ogrodzie

Mrówki to jedne z najczęściej występujących ogrodowych owadów. Gdy jest ich niewiele, nie stanowią problemu, jednak szybko się rozmnażają i w krótkim czasie potrafią opanować cały ogród, stając się dużym kłopotem! Jak sobie z nimi poradzić?

Szkodliwość: Mrówki to pożyteczne owady, które są „czyścicielami” ogrodów, zjadają nasiona chwastów i wiele szkodników. Drążą wprawdzie korytarze pod ziemią, co wpływa na jej przesuszenie i sporadycznie mogą uszkadzać korzenie, liście, kwiaty i owoce, jednak rzadko powodują duże szkody. Gdy kolonia zacznie się rozrastać i eksplorować nowe miejsca, z czasem trafi do domu, a tam mrówki są już prawdziwym utrapieniem. Gdy znajdą słodkości i owoce, będą często wracać. Trzeba je szybko przegonić z domu, gdyż ich ugryzienia są bardzo bolesne.

Zwalczanie naturalne: Na szczęście jest wiele metod zniechęcania, a nawet zwalczania mrówek. W miejscach ich wędrówek można wysypać: mąkę kukurydzianą – po jej zjedzeniu mrówki pęcznieją i umierają; cynamon – mrówki nie lubią jego zapachu i będą go omijać. Warto nazbierać sobie kwiatów wrotyczu i posypać miejsca gdzie chcemy odstraszyć mrówki. Na pewno się wyniosą. Odstraszająco działa także sól i soda oczyszczona oraz olejki eteryczne – np. lawendowy, miętowy, goździkowy. Można także przygotować słodką pułapkę – talerzyk z miodem – który jest ogromnym przysmakiem mrówek, niestety bardzo lepkim, co uniemożliwia im ucieczkę. Mrówki można także zniechęcać do odwiedzenia naszego ogrodu, sadząc rośliny „odstraszające” – tj. bez czarny, czosnek, lawenda, nagietki, majeranek, orzech włoski, pietruszka, pomidor, tymianek, wrotycz. Mrówki nie lubią ich zapachu. Jeśli znajdziemy mrowisko można polać je wrzątkiem lub octem (jednak nie są to w pełni skuteczne metody). Skuteczne za to są naturalne preparaty – gnojówki z pokrzywy, czosnku i wrotyczu.

Zwalczanie chemiczne: Najbardziej skuteczne są preparaty o działaniu kontaktowym i żołądkowym – np. proszek na mrówki (Bros). Mają one najczęściej postać wygodnego do zastosowania żelu, granulatu lub proszku. Mrówki zwabione zapachem trutki zanoszą ją do mrowiska, zatruwając tym samym inne osobniki. W pomieszczeniach można stosować pułapkę na mrówki.

 

fot: AdobeStock

 

Rośliny ogrodowe, Warto wiedzieć.