ognik szkarłatny doskonała roślina na żywopłot

Jaki krzew wybrać na żywopłot?

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), to gatunek krzewu pochodzący z południowej i zachodniej Europy oraz Azji Zachodniej. Jest to popularna roślina ozdobna, znana ze swoich efektownych czerwonych lub żółtych owoców i ozdobnych liści. Dorasta do 3-4 m wysokości. Gałęzie posiadają kolce.

Gleba i stanowisko: Ognik szkarłatny preferuje dobrze przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwasowym do lekko zasadowego (pH 6-7). Upewnij się, że gleba ma dobrą drenaż, aby uniknąć zalewania korzeni. Co do stanowiska, krzew ten najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko zacienionych miejscach.

Sadzenie: Sadzonki ognika szkarłatnego można sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Przed sadzeniem warto wykopać dołek i wzbogacić go kompostem lub innym organicznym materiałem.

Pielęgnacja: Ognik szkarłatny jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Ważne jest regularne podlewanie, szczególnie w okresie suszy, przez pierwsze kilka lat po posadzeniu. Możesz nawozić krzew nawozem ogrodniczym wiosną, aby wspomóc jego wzrost i kwitnienie.

Przycinanie: Pyracantha coccinea można przycinać, aby kształtować krzew, usunąć martwe gałęzie i poprawić jego gęstość. Przycinanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną przed rozpoczęciem nowego wzrostu. Warto wtedy wybrać odpowiedni sekator, który pomoże usunąć gałęzie.

Kwitnienie i owoce: Ognik szkarłatny kwitnie wiosną, zazwyczaj w maju lub czerwcu, w zależności od klimatu. Kwiaty są białe i efektowne. Owoce, które są charakterystyczne dla tej rośliny, pojawiają się jesienią i są czerwone lub pomarańczowe, co dodaje krzewowi ozdobny charakter.

Ognik szkarłatny jest często sadzony jako roślina ozdobna w ogrodach ze względu na swoje atrakcyjne owoce i zdolność do formowania żywopłotów lub ogrodzeń. Jest to także roślina, która przyciąga ptaki, ponieważ owoce są pożywnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków.

 

, , ,