Syngonium czyli zroślicha

Syngonium, znana również jako zroślicha pochodzi z Ameryki środkowej i południowej. Jest to roślina doniczkowa o atrakcyjnych, sercowatych liściach. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji podłoża dla Syngonium:

Wybór podłoża: Syngonium preferuje lekkie, dobrze drenujące podłoże. Możesz użyć gotowej mieszanki do roślin doniczkowych lub przygotować własne podłoże, mieszając ogólnodostępne podłoże ogrodnicze z perlitu, torfu i piasku w proporcjach 2:1:1. Taka mieszanka zapewni dobrą drenaż i utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

Wilgotność podłoża: Syngonium lubi wilgotne, ale nie przelane podłoże. Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża, wkładając palec na głębokość około 2-3 cm. Jeśli podłoże jest suche, podlej roślinę, ale unikaj nadmiernego podlewania czy przelewania, ponieważ to może prowadzić do gnicia korzeni. W letnich miesiącach Syngonium może wymagać częstszego podlewania ze względu na większe parowanie wody.

Nawożenie: Syngonium powinno być regularnie nawożone od kwietnia do sierpnia. Możesz używać nawozu dla roślin doniczkowych lub dedykowanego nawozu do liściastych roślin domowych. Zimą redukuj nawożenie do minimum.

Przesadzanie: Syngonium zwykle potrzebuje przesadzenia co 1-2 lata, ponieważ szybko rośnie. Przesadź roślinę do większej doniczki, gdy korzenie zaczynają wypełniać obecny pojemnik. Użyj świeżego podłoża podczas przesadzania.

Czyszczenie doniczki: Regularnie usuwaj martwe liście i inne resztki roślinne z podłoża. Możesz również delikatnie przewracać wierzchnią warstwę podłoża, aby zapobiec zbitej skorupie z podłoża i zwiększyć przepuszczalność w doniczce..

Pamiętaj, że wymagania Syngonium mogą się różnić w zależności od konkretnego gatunku czy odmiany. Ważne jest obserwowanie rośliny i dostosowywanie pielęgnacji podłoża do jej indywidualnych potrzeb.