Rozchodnik – doskonała roślina na tereny suche

Rozchodnik, roślina z rodziny gruboszowatych polecana do suchych, ogrodów z małą ilością podlewania i jałowymi glebami. Doskonała na skalniaki.  Rośnie do około 50 cm, tworzy zwarte kępy na grubych łodygach. Kwitnie do później jesieni, w zależności od odmiany na biało, różowo czy amarantowo.

Pochodzi z Azji. Istnieje wiele gatunków rozchodnika, które różnią się wymaganiami uprawowymi i pochodzeniem.

Wymagania uprawowe:

Światło: większość gatunków rozchodnika preferuje jasne, lecz osłonięte stanowiska. Mogą rosnąć w pełnym słońcu, jeśli mają zapewnioną wystarczającą wilgotność gleby. Niektóre gatunki lepiej radzą sobie w półcieniu.

Temperatura: większość rozchodników jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale preferują chłodniejsze klimaty. Bez problemu radzi sobie z mrozem, na zimę obumiera, by znów odrodzić się wiosną.

Podłoże: rozchodniki preferują podłoże próchniczne, żwirowe lub kamieniste o dobrym drenażu. Nie tolerują nadmiaru wilgoci w korzeniach.

Wilgotność: większość gatunków rozchodnika preferuje umiarkowaną wilgotność gleby. Ważne jest unikanie przesuszenia gleby, ale równocześnie należy zadbać o zapewnienie dobrego drenażu.

W ogrodnictwie rozchodniki są popularne jako rośliny ozdobne do uprawy w ogrodach skalnych, na murkach czy w doniczkach. Istnieje wiele odmian, które różnią się wielkością, kształtem liści i kwiatów.

Więcej dowiesz się z mojego filmu na YT ROZCHODNIK