Lawenda – królowa suchych i przewiewnych ogrodów

Lawenda (Lavandula) to rodzaj całorocznej zielonej rośliny.  Pochodzi ona głównie z obszarów śródziemnomorskich, takich jak południowa Europa, Afryka Północna i Bliski Wschód. Jest ceniona ze względu na swoje piękne kwiaty o intensywnym zapachu oraz różnorodne zastosowania.

Uprawa lawendy jest możliwa w różnych regionach, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Roślina ta preferuje dobrze przepuszczalne gleby o odczynie zasadowym, pełne słońca i osłonięte przed wiatrem. Wymaga umiarkowanego nawadniania, ponieważ zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni. Doskonale nadaje się więc  do ogrodów gdzie są skalniaki, jest sucho i trudno utrzymać wilgotne podłoże.

Lawenda może być rozmnażana przez nasiona, sadzonki lub podział krzewów. Ważne jest również przycinanie rośliny w celu pobudzenia wzrostu i utrzymania jej zwartego kształtu.

Lawenda ma wiele zastosowań. Jej kwiaty są stosowane w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym do produkcji olejków eterycznych, mydeł, balsamów i kremów. Olejek lawendowy jest również popularny w aromaterapii ze względu na swoje właściwości relaksacyjne i uspokajające. Lawenda jest również wykorzystywana jako składnik herbatek ziołowych i dodatek smakowy do potraw, takich jak desery, miody, napoje czy sałatki. Jej kwiaty mogą być suszone i używane jako ozdoba lub dodatek do worków zapachowych.

Lawenda odstrasza komary, mrówki, mole odzieżowe i kleszcze, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie.

Cięcie lawendy – lawendę tniemy zazwyczaj we wrześniu, mniej zalecane jest cięcie wiosenne gdyż można uszkodzić już rozwijające się kwiatostany.

W moim ogrodzie lawenda bardzo dobrze się sprawdza, nie jest podlewana, posadzona w piaszczystym, jałowym podłożu. Pomimo niesprzyjających warunków, roślina bardzo dobrze daje sobie radę.

 

Podsumowując, lawenda to piękna roślina o intensywnym zapachu, pochodząca głównie z obszarów śródziemnomorskich. Jej uprawa wymaga odpowiednich warunków glebowych i oświetleniowych. Lawenda znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym, kulinarnym i medycynie ludowej. Jest popularna ze względu na swoje właściwości aromaterapeutyczne, relaksacyjne i lecznicze.