Pelargonia – najpopularniejsza roślina balkonowa

Pelargonia to piękna roślina często uprawianą w ogrodach, na balkonach i w doniczkach.

Pochodzenie: Pelargonia pochodzi z Afryki a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei. Do Europy sprowadzono ją w XVII w jako kwiat ozdobny, gdzie zyskała ogromną popularność.

Uprawa: Pelargonia jest łatwa w uprawie i preferuje słoneczne stanowiska. Roślina ta jest ciepłolubna i nie toleruje przymrozków, dlatego w chłodniejszych regionach jest często uprawiana jako roślina jednoroczna lub przenoszona do pomieszczeń na zimę. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonach czy parapetach.

Podłoże: Pelargonia dobrze rośnie w lekkiej, przepuszczalnej glebie. Można zastosować gotowe podłoże dla roślin kwitnących lub przygotować mieszankę składającą się z równych części ogrodowej ziemi, torfu i piasku, aby zapewnić dobrą drenaż i wilgotność podłoża.

Nawożenie: Podczas uprawy pelargonii ważne jest regularne nawożenie, aby zachować zdrowie i obfite kwitnienie rośliny. Można stosować ogólne nawozy dla roślin kwitnących lub nawozy specjalnie przeznaczone dla pelargonii. Zalecane jest nawożenie co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu (wiosną i latem), zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania. Należy unikać nadmiernego nawożenia, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego wzrostu liści kosztem kwitnienia.

Warto również regularnie przeprowadzać przycinanie pelargonii, aby zachować jej kompaktowy kształt i stymulować rozgałęzianie się rośliny.

Pelargonia ma wiele odmian oraz kolorów kwiatów. Każdy wybierze więc coś dla siebie.

W warunkach Polskich aby roślina przetrwała zimę należy ją przed pierwszymi mrozami schować w miejsce gdzie będzie miała warunki do przezimowania – temperaturę powyżej 10 stopni, dostęp do światła i będzie podlewana.