Komarzyca – roślina do zadań specjalnych

Komarzyca
Komarzyca /plektrantus koleusowaty/, to bylina pochodząca z południowych części Afryki i Azji. W naszych warunkach uprawiana najczęściej jako roślina jednoroczna.

Jest to piękna roślina zwisająca o ciekawych liściach – w zależności od odmiany – biało zielonych czy ciemnozielonych.
Wraz z rozwojem roślina przyjmuje formę zwisającą, więc warto posadzić komarzycę w wysokiej donicy lub zapewnić jej miejsce wiszące.

Liście komarzycy – niezależnie od odmiany – wydzielają zapach, który wydziela się po ich roztarciu. Charakterystyczny kamforowy zapach odstrasza owady – w tym komary – skąd polska nazwa.

Komarzyca na balkonie lub w domu nie jest zbyt skomplikowana w uprawie – przede wszystkim roślina potrzebuje dużo słońca. Jeżeli mamy więc taras czy balkon od strony południowej to komarzyca to strzał w dziesiątkę.

  Jednocześnie roślina potrzebuje w czasie upałów regularnego podlewania oraz nawożenia. Jednocześnie zadbajmy aby podłoże było przepuszczalne i woda nie stała w doniczce – zapobiegnie to gniciu korzeni.
Czy komarzyca kwitnie? Oczywiście jednakże uprawiamy ją raczej dla pięknych liści a nie dla kwiatów. Kwiaty są zazwyczaj białe lub fioletowe i warto je usuwać aby roślina nie traciła energii w ich rozwój.

Ja w moim ogrodzie komarzycę sadzę od lat w donicach tworząc kompozycje z pelargoniami czy aksamitkami. Roślina ta doskonale wypełnia doniczkę, i cieszy oko a przede wszystkim odstrasza komary podczas letnich wieczorów na tarasie.