Fikus Tineke pstrolistny

Fikus Tineke pstrolistny, znany również jako Ficus elastica Tineke, to atrakcyjna roślina doniczkowa o pięknych, pstrokatych liściach.

Wygląd: Fikus Tineke pstrolistny posiada duże, grube liście o owalnym kształcie. Liście są gęsto rozmieszczone na pędach i mają charakterystyczną variegację. Ich kolorystyka obejmuje odcienie ciemnej zieleni, kremu, różu i białego, tworząc piękne wzory na liściach.

Wymagania co do światła: Fikus Tineke pstrolistny najlepiej rośnie w jasnym, pośrednim świetle. Może tolerować nieco zacienione miejsca, ale intensywność barw na liściach może być słabsza w warunkach słabego oświetlenia. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści.

Temperatura i wilgotność: Roślina ta dobrze czuje się w temperaturze pokojowej między 18 a 24°C. Fikus Tineke pstrolistny dobrze znosi typowe warunki wilgotności wewnątrz domu, ale może wymagać nieco podwyższonej wilgotności powietrza w suchych pomieszczeniach. Możesz regularnie zraszać liście lub umieścić doniczkę na podstawce z wodą i kamieniami, aby zwiększyć wilgotność.

Podlewanie: Podlewaj fikusa Tineke pstrolistnego, gdy górna warstwa gleby jest sucha. Unikaj nadmiernego podlewania, aby nie doprowadzić do nadmiernego namoczenia korzeni. Zapewnij dobrą drenażność podłoża i usuń nadmiar wody z doniczki.

Gleba i doniczka: Stosuj dobrze przepuszczalny substrat doniczkowy, który jednocześnie utrzymuje pewną wilgotność. Możesz użyć mieszanki torfu, perlitu i niewielkiej ilości piasku. Regularnie przesadzaj roślinę, gdy korzenie stają się zbyt ciasne dla obecnej doniczki.

Nawożenie: Fikus Tineke pstrolistny może być nawożony nawozem dla roślin doniczkowych o zrównoważonym składzie. Zastosuj się do instrukcji dotyczących dawkowania i częstotliwości nawożenia, zwykle w okresie wzrostu (wiosną i latem).

Więcej o tym fikusie możesz zobaczyć na YouTube Karola w Ogrodzie

 

Rośliny domowe.