Krwawnik – ozdoba ogrodu czy chwast?

Kiedyś uważane za chwasty, obecnie ze względu na bardzo łatwą uprawę a także gamę kolorystyczną coraz częściej goszczą w naszych ogrodach.

Krwawnik to nasz rodzimy gatunek, często można spotkać tę roślinę w formie dzikiej, rosnącą przy drogach lub w zaniedbanych ogrodach. Świetnie czuje się w naszym klimacie, więc jego uprawa i pielęgnacja jest niezwykle łatwa i przyjemna.

Wygląd: w ogrodzie może być uważany za roślinę dość wysoką gdyż osiąga nawet 80 cm wysokości. Kwitnie od połowy lata do nawet pierwszych przymrozków, a talerzowate kwiatostany mogą być w różnych kolorach od białej poprzez żółtą do różowej czy czerwonej.

Podłoże: Najlepiej rosną na próchnicznej i mocno przepuszczalnej, a nawet suchej glebie. Na stanowiskach podmokłych lub mokrych nie będą odpowiednio się rozwijały. Uwielbiają słońce – weźmy to pod uwagę planując miejsce na uprawę krwawników w swoim ogrodzie.

Zapach: charakterystyczny zapach, który wabi pszczoły, motyle, a nawet biedronki – naturalnego wroga mszyc. Odstrasza natomiast mrówki.

Krwawnik bardzo intensywnie rozmnaża się przez podziemne rozłogi, dlatego przez wielu ogrodników postrzegane są jako chwasty.

 

, ,