Kompost – domowy sposób na piękny ogród

Aby zrobić kompost, potrzebujesz odpowiedniego miejsca, odpowiednich składników i regularności. Oto kroki, które pomogą Ci rozpocząć proces tworzenia kompostu:

Wybierz odpowiednie miejsce: Wybierz miejsce w ogrodzie, które jest dobrze przewietrzone i ma łatwy dostęp do wody. Możesz użyć specjalnego pojemnika na kompost lub wyznaczyć obszar na ziemi do utworzenia kompostownika.

Zbieraj materiały do kompostu: Kompost powstaje z mieszaniny materiałów organicznych, takich jak resztki kuchenne, skoszona trawa, suche liść, drobne gałęzie, ścięte rośliny ogrodowe itp. Unikaj dodawania mięsa, tłuszczu, produktów mlecznych i innych substancji, które mogą przyciągać zwierzęta lub powodować nieprzyjemne zapachy.

Przygotuj składniki: Aby przyspieszyć proces kompostowania, warto rozdrobnić większe kawałki materiałów organicznych, takie jak gałęzie czy ścięte rośliny. Możesz użyć siekacza do gałęzi lub ręcznego narzędzia do rozdrabniania.

Utwórz warstwy: Kompost najlepiej tworzy się w warstwach. Zaczynając od warstwy surowców o wysokiej zawartości węgla, takich jak suche liście czy słoma, następnie dodaj warstwę zielonych materiałów bogatych w azot, takich jak skoszona trawa czy resztki warzyw. Możesz także dodać warstwę gleby, która dostarcza mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkład materii organicznej.

Pielęgnuj kompost: Regularnie nawilżaj kompost, utrzymując go wilgotnym, ale niezbyt mokrym.  Również okresowe przewracanie materiałów w kompostowniku pomoże w przyspieszeniu procesu kompostowania.

Czekaj i monitoruj: Proces kompostowania może zająć nawet kilka miesięcy –  w zależności od różnych czynników, takich jak rodzaj składników i warunki środowiskowe. Monitoruj kompost, sprawdzając wilgotność i mieszając materiały w miarę potrzeby.

Zastosuj gotowy kompost: Kiedy kompost jest gotowy, powinien mieć jednolitą strukturę i miły zapach gleby. Możesz użyć go do nawożenia ogrodu, doniczek roślinnych lub warzywnych.

Pamiętaj, że proces kompostowania jest naturalnym procesem rozkładu materii organicznej. Ważne jest dbanie o właściwe proporcje materiałów, utrzymanie odpowiedniej wilgotności i zapewnienie przewietrzenia, aby uzyskać zdrowy i skuteczny kompost.