Heuchera czyli żurawka

Żurawka – roślina ogrodowa dla każdego

Żurawka jest bardzo pomocna, gdy nie wiadomo jak zagospodarować zacienione miejsca naszego ogrodu lub czym wypełnić puste przestrzenie na jasnych rabatach bylinowych. Jest ona także doskonała  na skalniaki i do balkonowych kompozycji. Żurawki idealnie sprawdzają się na większości stanowisk, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią wilgotność gleby, w której rosną.

Roślina pochodzi  z lasów Ameryki Północnej, gdzie rośnie na grubej warstwie próchnicznej gleby. Aby w naszych warunkach czuła się równie dobrze, powinniśmy zapewnić jej podobne podłoże. Warto zmieszać ziemię ogrodową z kompostem lub drobno zmieloną korą i wyregulować jej odczyn do lekko zasadowego. Nawożenie najlepiej ograniczyć do minimum, nadmiar nawozów może odbić się negatywnie na zdrowotności tych roślin.

Aby rozmnożyć żurawki, zabierzmy się do tego wiosną lub późnym latem, ale nie częściej niż co 3-4 lata. Najlepszym sposobem jest tradycyjny podział kęp na mniejsze. Te, które tworzą dłuższe łodygi można próbować klonować przez sadzonki wierzchołkowe, choć nie zawsze się to udaje.

Pamiętajmy o regularnym wycinaniu przekwitniętych kwiatostanów oraz zaschniętych liści – wydłuży to znacznie dekoracyjność roślin i poprawi ich zdrowotność. Na zimę warto zabezpieczyć żurawki agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych i lekko podsypać korą lub liśćmi.

 

Rośliny ogrodowe.