Berberys

Berberys – krzew dla każdego

Pochodzenie

Berberys, znany również jako kwaśnica, to krzew ozdobny z rodziny berberysowatych. Jest popularny zarówno ze względu na dekoracyjne liście, jak i ozdobne owoce, a także jako roślina żywopłotowa. Obejmuje on około 450 gatunków, występujących głównie na półkuli północnej. Naturalnie rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. I to już powinno zachęcić do zakupu, gdyż roślina, która na dziko występuje w naszym klimacie, nie jest egzotyczna, powinna bez problemu zadomowić się w naszym ogrodzie.

Wysokość

W zależności od gatunku i odmiany, berberys może osiągać różne wysokości:

  • Berberys zwyczajny (Berberis vulgaris): Do 3 metrów wysokości.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii): Zazwyczaj 1–1,5 metra, ale istnieją także odmiany karłowe, które mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.
  • Berberys Juliany (Berberis julianae): Może dorastać do 2–3 metrów.

Właściciel ogrodu ma więc wybór, może zastosować berberys jako żywopłot wysoki i oddzielający od sąsiadów jak również wybrać inną odmianę na rabatę czy klomb.

Liście i Kwiaty

Liście berberysu są drobne, ale bardzo dekoracyjne – w zależności od gatunku mogą być zielone, purpurowe, czerwone, a nawet żółte. Niektóre odmiany zmieniają kolor na czerwony lub pomarańczowy jesienią. Kwiaty są małe, najczęściej żółte, zebrane w grona, pojawiające się wiosną. Choć niepozorne, są atrakcyjne dla pszczół i innych owadów zapylających. Owoce, które dojrzewają jesienią, są małe, czerwone lub niebieskoczarne jagody, które są chętnie zjadane przez ptaki.

Można więc uznać, że berberys jest bardzo „zwierzęcolubny”. Przyciąga nie tylko zapylacze, co jest ważna dla naszego ogrodu ale również ptaki.

Podłoże

Berberys jest rośliną bardzo tolerancyjną pod względem rodzaju podłoża. Najlepiej jednak rośnie na glebach:

  • Przepuszczalnych, lekkich i średnio żyznych.
  • O odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7).
  • Dobrze radzi sobie na glebach ubogich, ale unikać należy gleby ciężkiej i zbyt mokrej, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.

Jeżeli więc klient będzie uważał, że w jego ogrodzie nie ma odpowiedniego podłoża sprzedawca ma pole do popisu – aby komplementarnie dosprzedać podłoże do tego typu rośliny.

Stanowisko

Kolejną zachętą dla kupującego może być to, że berberys jest mało wymagający co do stanowiska. Słoneczne lub półcieniste – berberysy najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, gdzie najintensywniej wybarwiają się liście (zwłaszcza odmiany o czerwonych lub purpurowych liściach). Mogą jednak rosnąć także w półcieniu, choć kolory będą mniej intensywne.

Ważnym także jest, że po zasadzeniu, odpowiednim podlewaniu i ukorzenieniu berberys dobrze znosi suszę, dzięki czemu świetnie nadaje się do ogrodów o niskim poziomie wilgotności.

Choroby i Szkodniki

Często kupujący nie chcą roślin, które są mało odporne na szkodniki lub choroby. I tu także sprawdzi się berberys. Berberys jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki, jednak czasami zdarza się, że może być zaatakowany przez: mszyce– które mogą pojawiać się na młodych pędach oraz rdzę berberysu – chorobę grzybową, która może atakować berberys zwyczajny.

Berberys to bardzo wszechstronna roślina, łatwa w uprawie, która dobrze radzi sobie nawet w trudniejszych warunkach. Dzięki różnorodnym gatunkom i odmianom, można go dopasować do niemal każdego ogrodu.

, ,